ŽUPNI OGLASI ZA 23. i 24. NEDJELJU KROZ GODINU

ŽUPNI VJERONAUK

Nakon što je počela školska nastava, 4. 9. 2023., u istom tjednu, tj. jučer u subotu, 9. 9. 2023. započeli smo i sa župnim vjeronaukom. Vidimo po upisnicama da još ima djece koja se nisu upisala, pa molimo roditelje da danas podignu Upisnice za župni vjeronauk i da ih što prije predaju u naš župni ured. Posebno je važno da se na vrijeme upišu djeca koja će ove godine biti prvopričesnici i krizmanici.

Danas na Misi u 11:00 h zazvat ćemo Duha Svetoga na našu djecu, njihove roditelje i nastavnike da ih blagoslovno prati
kroz ovu godinu. Poslije Mise župnik će počastiti ravnatelja Đuru i sve nastavnike naših škola u župi.

 

RASPORED ŽUPNOG VJERONAUKA

Župni vjeronauk počeo je jučer i bit će svake subote za sve uzraste, po ovom rasporedu:

– 9:00 h – 1., 2., 3. i 4. razred (prvopr.)

– 9:45 h – Ministranti i Zbor

– 10:30 h – 5., 6,. 7. i 8. razred

– 11:15 h – 9. razred (krizmanici).

Ovogodišnji župni vjeronauk održavat će se pod geslom: Dođi kraljevstvo tvoje! (Mt 6,10). Dakle, župni vjeronauk treba pomoći djeci
da ih uvede u crkveni život, da im omogući osobni susret s Kristom po događajima spasenja, da ih po sakramentima uvodi u život Crkve koja je Tijelo Kristovo, da ih po Crkvi uključi u izgradnju  Kraljevstva Božjega koje se ostvaruje po Kristu, s Kristom i u Kristu.
Dakle, djeca na školskom vjeronauku stječu opće religiozno znanje, a na župnom uvode se u vjeru Crkve.

ŽENIDBENI NAVJEŠTAJ

Crkveni brak žele sklopiti Tomislav Blažević, sin Zvonke i Zrinke r. Brekalo, iz Čapljine
i Matea Jurković, kći Damira i Renate r. Bošković, iz naše župe.
Vjenčanje je predviđeno ovdje, 17. 9. 2023. u 18:00 h.

 

NAŠI NOVOKRŠTENICI

U subotu, 2. 9. 2023. Krstio se Mihael Kosjerina. Roditelji su mu Marko i Andrea r. Zovko. Rodio se 2. 7. 2023. u Mostaru
i  prvo je dijete u obitelji. Kum mu je Bruno Krešić, a krstitelj don Krešo Puljić, župnik.

 

UREĐIVANJE CRKVE

Subota, 16. 9. 2023. (Uz cestu): Đani (Edvard) Terko, Srećko (Vlado) Ivanković, Toni (Mato) JuricaIvica (Zvonko) Čamo

Subota, 23. 9. 2023. (Misir): Martin (Jozo) Jurković, Tereza (Nikina) Ivanković, Ante (Mijat) Džono, Ivan (Marko) Jurković.

Zahvaljujemo onima koji su uređivali crkvu prošla dva tjedna.

 

NAŠI DAROVATELJI

Za crkvu (KM): Od sprovoda +Stjepana Mlikote 300, Nikolina Krvavac 100,
Tomislav Žilić 100, Zdenko Rajič 50, Nikola Šilić 100, Mario Šutalo 100, M.D. 200.

Redovina (KM): N. K. 100, Tomislav Žilić 100, Zdenko Rajič 50, M.D. 100.

Župni caritas (Kruh sv. Ante – KM): N.N. 200, Tomislav Žilić 20, Olivera Blažević 20.

Hvala svima.

PREDSTAVLJANJE ZBORNIKA

Predstavljanje Zbornika radova povodom obilježavanja 1000. obljetnice prvoga pisanog spomena Trebinjske biskupije i 700. obljetnice prvoga pisanog spomena Mrkanske biskupije bit će u petak, 22. 9. 2023., u 20:00 h u Duhovno-kulturnom centruSarsenterum” u Stocu. Zbornik će predstaviti mons. Želimir Puljić i dr. sc. Ivica Prlender. Tko meže neka pođe u osobnoj režiji.
Neće biti zajedničkog prijevoza.

PROSLAVA DANA TREBINJSKE BISKUPIJE

U nedjelju, 24. 9. 2023. Neće biti  Mise u Dračevu u 11:00 h radi proslave liturgijskoga i  crkvenoga Dana Trebinjske biskupije,
sv. Mihovila Arkanđela u trebinjskoj katedrali. Svečana Misa je u 12:00 h. Ovo liturgijsko slavlje predvodit će mons. Tomo Vukšić, vrhbosanski nadbiskup. Biskup Petar moli župnike da na taj dan dođu sa svojim župljanima u Trebinje na proslavu.
Na toj Misi će se obilježiti i 57. Svjetski dan sredstava društvene komunikacije.

 

RASPORED SVTIH MISA

Nedjelja, 10. 9. 2023., XXIII. n/g

8:00 Za ††: JURU Matuška

9:30 Za ††roditelje IVANA i ANICU Rajič – Doljani

11:00 Misa za narod

16:00 Krštenje: Dragan Karać

Ponedjeljak, 11. 9. 2023.

7:00 Božica Matić za ††MANDU i MARU Matić te RUŽU i PAVU Šutalo

Utorak, 12. 9. 2023.

7:00 Za ††MATU i IVKU te ostale †† iz obitelji Menalo

 Srijeda, 13. 9., sv. Ivan Zlatousti

7:00  Za †VIDOJA Buluma

Četvrtak, 14. 9., Uzvišenje svetoga Križa

17:30 Klanjanje za obitelj

18:00 Ivanka Maslać za ††roditelje JAKOVA i RUŽU te brata PERU

Petak, 15. 9., Bl. Djevica Marija Žalosna

7:00 Za †PAVU Pažina

Subota, 16. 9., sv. Kornelije i Ciprijan

7:00 Anica Kolovrat za ††roditelje ANĐU i BALDU Obad

12:00 Za †STOJANA Ivankovića (1. oblj.)

(Misu će biti u Sjekosama, a predvodi don Mladen Šutalo)

 

Nedjelja, 17. 9., XXIV. n/g

8:00 Za ††MARU, STJEPANA, ILIJU, MARKA, NIKU i JAKOVA te RUŽU Arambašić

9:30 Misa u Sjekosama

11:00 Misa za narod

18:00 Vjenčanje: Tomislav Blažević i Matea Jurković

Ponedjeljak, 18. 9. 2023.

7:00 Za †MARKA Mišića

 Utorak, 19. 9. 2023.

7:00 Za ††PAVU i JANJU Dramac

Srijeda, 20. 9., sv. Andrija Kim i mučenici

7:00 Za ††VINKA i ANICU Bošković

 Četvrtak, 21. 9., sv. Matej, apostol i ev.

17:30 Klanjanje za svećenička zvanja

18:00 Za †ANDRIJU Malića

 Petak, 22. 9. 2023.

7:00 Za †JOZU Jurkovića

 Subota, 23. 9., sv. padre Pio

7:00 Jordan Cvitanović za ††roditelje ANĐU i VINKA

Nedjelja, 24. 9. 2023., XXV. n/g

8:00 Za ††MARTINA, PERU i MATIJU Cvitanović

9:30 Misa u Doljanima

9:30 Misa u Sjekosama

11:00 – nema Mise u Dračevu

IZ PORUKE BISKUPA PETRA NA POČETKU ŠKOLSKE I VJERONAUČNE GODINE 2023/2024.

            O cjelovitu odgoju djece, pa tako i o odgoju u vjeri, nije moguće govoriti bez roditelja i obitelji. Roditelji su prvi odgojitelji i imaju presudnu odgojnu ulogu u životima svoje djece. Oni su prvi učitelji kako osnovnih ljudskih, kulturnih i socijalnih, tako i religioznih i moralnih vrjednota i vrlina. Stoga potičemo i ohrabrujemo vas, dragi roditelji, da budete svojoj djeci prvi učitelji i svjedoci vjere u obiteljima, te da u suradnji sa svojom župnom zajednicom i školom podupirete njihov trajni odgoj i rast u vjeri, osobito svojim prakticiranjem molitvenog i sakramentalnog vjerničkog života.

            Župa je privilegirano mjesto življenja iskustava kršćanske vjere i crkvenoga zajedništva koje se događa kroz okupljanje zajednice, vjerničke susrete, zajednički hod u vjeri i istinski duhovni život Kristovih učenika koji se mole, primaju sakramente i slave euharistiju, uzajamno se pomažu i svjedoče ideale kršćanske vjere i služenja. Župa je stoga dragocjeno mjesto vjerskoga odgoja koji nazivamo župna kateheza. Kateheza uvodi djecu i mlade u otajstva kršćanske vjere i osobito u iskustva kršćanskoga života, molitve, pobožnosti i slavljenja sakramenata.

            Stoga pozivamo sve vas braćo svećenici, redovnice i vjernici laici koji ste preuzeli obveze i odgovornost za osnaženje i promicanje vjerskog odgoja u župnim zajednicama, da organizirate i provodite župnu katehezu. Ona povezuje i usklađuje obiteljski vjerski odgoj s vjeronaukom u školi kao cjelinom vjerskoga odgoja djece i mladih i nastavlja se u raznim oblicima vjerske formacije i vjerske prakse odraslih vjernika. U toj zadaći roditelji su vaši prvi suradnici, jer na taj način svjedoče svoju pripadnost Crkvi i izvršavaju obećanja o vjerskom odgoju djece koja su dali kod sklapanja svoga kršćanskoga braka i krštenja svoga djeteta.

            Župnike pozivamo da, zajedno s vjeroučiteljima i učenicima, u dan koji im je najprikladniji u prvoj polovici rujna, organiziraju Misno slavlje i zaziv Duha Svetoga za sretno odvijanje školske godine.