Božićna poruka biskupa Petra Palića 2022.

Draga braćo i sestre!

Božić nas poziva da svoj pogled usmjerimo prema božićnim jaslicama. Učinimo to i ove godine svjesni potrebe za mirom i nadom. Pokušajmo i ovoga Božića iskreno ispovjediti vjeru u rođenje Isusa Krista, Sina Božjega i otkriti poruku sudionika ovog svetog događaja Božjega utjelovljenja.

Božićni nam događaj iz godine u godinu pred oči stavlja osobe, koje je promijenila  stvarnost Isusova rođenja. Pastiri dolaze u Betlehem nakon sto su čuli neobičnu, uzbudljivu pjesmu anđela. (usp. Lk 2, 8  sl.) Iako smo skloni o pastirima razmišljati na romantičan način oni su bili neobrazovani, ali veoma hrabri i jednostavni ljudi koji su živjeli na otvorenom i u teškim uvjetima, često gledani s prijezirom, odbačeni  i nepovjerljivi. Bog izabire takve ljude da prvi čuju radosnu vijest o rođenju Spasitelja Sina Božjega.

Osim pastira pred očima su nam i mudraci, obrazovani, imućni i cijenjeni. Evanđelje  govori samo da su došli mudraci s Istoka. (Usp. Mt 2, 1 sl.) Više od svega drugoga oni su bili tražitelji. Shvatili su da u životu postoji nešto više od običnih stvari koje su mogli vidjeti oko sebe. Bili su to ljudi koji su uspjeli spriječiti da ih svakodnevne brige,  problemi i  izazovi njihovih života zaslijepe za dublje istine koje ne možemo uvijek vidjeti svojim očima. Bili su otvoreni Bogu i traženju  Boga u svojim  životima. I njih Bog izabire, kao što je izabrao i pastire, da budu dio velikog božićnog događaja.

Osim pastira i mudraca, u središtu betlehemske štalice vidimo Mariju i Josipa. (Mt 1, 18 sl.; Lk 2, l sl.) Josip se ističe kao čovjek izuzetne vjernosti. Iako ne razumije otajstvo koje je obuzelo njegov život, ostaje vjeran Mariji, svojoj ženi i, naravno, ostaje vjeran Bogu. Ne možemo uvijek razumjeti što Bog čini osobito kada su naši životi prožeti  teškoćama, tugom ili zbunjenošću, ali ako se možemo pouzdati u Boga i ostati vjerni njemu, kao što je to učinio sveti Josip, onda ćemo na kraju pronaći mir u svoj im životima koji samo Bog može dati.

Marija je, naravno, veliki uzor vjernosti i povjerenja. Mogla je reći „da“ svemu što je Bog od nje tražio, a u vjernosti koju je pokazala na početku nikada nije posustala. Vjernost  je nosi do podnožja križa, gledajući svoga voljenog sina kako umire, možda ne shvaćajući u potpunosti  otajstvo Božjeg plana, ali mu ipak ostaje potpuno vjerna.

Sve ove osobe, okupljene oko jaslica u štalici u Betlehemu, nude puno toga svima koji slave Isusovo rođenje. Pastiri nas mogu naučiti da pokušamo gledati svijet i  ljude novim očima, Božjim očima. Mudraci nas mogu poučiti da budemo tražitelji koji znaju da u životu postoji nešto vise od onoga što vidimo na prvi pogled i da je Božja tajna u srcu svakog života, uključujući i na vlastiti. Sveti nas Josip može poučiti o važnosti vjernosti, čak i kada ne razumijemo što Bog čini. A Marija nam može biti primjerom da, poput nje, trebamo razmišljati o svom životu kako bismo otkrili Božju prisutnost i Božji poziv dok nam govori kroz događaje našega života.

Njihove su oči uprte u Dijete koje leži u jaslama. Bog je taj koji ih je pozvao u Betlehem kako bi, svatko na svoj način, mogli susresti i dočekati Onoga koji je „S nama Bog“.

S nadom  da za svakoga od nas postoji put i način susresti novorođenog Spasitelja Isusa  danas,  svima  želim  sretan  i blagoslovljen  Božić i Božji mir u 2023. godini!

Petar Palić, biskup