ŽUPNI OGLASI OD 6. VAZMENE NEDJELJE DO DUHOVA 2024.

ŽUPNI VJERONAUK

Župni vjeronauk je subotom po starom rasporedu:

– 9:00 h – 1., 2., 3. razred

– 9:45 h – Ministranti i Zbor

– 10:30 h – 5., 6,. 7. i 8. razred.

 

PREDAVNJE ZA BRAČNE PAROVE

U sklopu pastoralnog programa duhovne obnove koja se u našoj župi održava svakog drugog i četvrtog četvrtka u mjesecu (povodom proslave 150. obljetnice naše župe), na ovaj drugi četvrtak u mjesecu, 9. 5. 2024.,  u 18:30 h bit će predavanje za bračne parove na temu: Obitelj zajednica života i ljubavi. Pozivamo sve bračne parove i roditelje da dođu.

 

ODRŽAN SUSRET I KATEHEZA ZA MLADE

U petak, 26. 4. 2024. u 20:00 h u župi Čeljevo održali smo međužupni pokret mladih kojeg smo nazvali “Evo nas” a na kojem je bilo oko 150 mladih iz deset župa. To su bili uglavnom oni mladi koji su jučer sa svojim svećenicima otišli na hodočašće hrvatske katoličke mladeži u Gospić, 4. 5. 2024. Predavanje je imao don Zvonimir Rezo, kapelan u župi Centar-Zalik u Mostaru, na temu: Radost u Duhu. Tom prigodom su mladima iz svih deset župa podijeljene majice s logotipom ovoga pokreta “Evo nas”. Na svakoj majici ima i ime župe.

 

SVIBANJSKA POBOŽNOST

Krunicu u mjesecu svibnju predmole:

Ponedjeljkom: 2. i 3. razred

Utorkom: 4. i 5. razred

Srijedom: 6. i 7. razred

Četvrtkom: 8. i 9. razred

Petkom: Mladi iz pokreta HKM “Evo nas”

Subotom: bračni parovi.

ŽENIDBENI NAVJEŠTAJ

– Crkveni brak žele sklopiti  Ante Krvavac sin Mile i Branke r. Pavlović iz naše župe i Ivana Obad kći Ljube i Anke r. Antunović. Vjenčanje je predviđeno u župi Gabela, 24. 5. 2024.

 

ZLATNI PIR

U petak, 10. 5. 2024. u 19:00 h u filijalnoj crkvi u Doljanima, Misom zahvalnicom svoj zlatni pir proslavit će bračni par Davor Oršulić i Jadranka r. Antonini. Bog ih je nagradio s dvoje djece (Igor i Irena) i s petero unučadi.

 

UREĐIVANJE CRKVE

Subota, 11. 5., (Krupa): Ana (Martin) Rajič, Orjana (Mirko) Jurica, Andrej (Josip) Rajič, Davor (Andrija) Rajič.

Subota, 18. 5., (Krupa): Josip (Andrija) Rajič, Dragan (Jozo) Rajič, Ilija (Pavo) Šuman, Ilija (Jozo) Rajič.

 

NAŠI DAROVATELJI

Za crkvu (KM): Nikica Ivanković 100, Maslaći i Ivankovići 160, D.Š. 50, Pero Previšić 200, Pavo Menalo 100, Nikica Falak 100, Ivan Dalmatin 200, Slavko Kolovrat 50, Mirko Knežević 50, Blago Knežević 100.

Za crkvu (€): Martin Jurica 200, Tomislav Pranjić 50, Mario Krešić 50, Danica Trlin 50.

Za Gospin kip (KM): Daniel Šipić 20.

Za redovinu (KM): Mile Limov 200, Nikica Ivanković 50, Pavo Menalo 100, Nikica Falak 50, Slavko Kolovarat 50, Kristina Arar 30, Mirko Knežević 50, Blago Knežević 100.

Za redovinu (€): Danica Trlin 40.

Za Župni caritas (KM): Šimun Menalo 40, Ivan Kuzman 20, Slavka Menalo 20, Matko Matić 20, Nikica Ivanković 30, Slavko Kolovrat 20, Daniel Šipić 30.

Za misije (KM): Ivo Šutalo 40.

RASPORED MISA

Nedjelja, 5. 5. 2024., 6. USKRSNA N.

Obiteljska nedjelja

8:00 Za †NEDJELJKA Krešića i ostale †† iz obitelji

11:00 Misa za obitelji naše župe

 

Ponedjeljak, 6. 5. 2024.

17:30 Svibanjska pobožnost

18:00 Za ††VLADU i JANJU Ivanković te ostale †† iz obitelji

 

Utorak, 7. 5., sv. Dujam, mučenik

17:30 Svibanjska pobožnost

18:00 Za ††MLADENKU (ž), NIKOLU, MARU i JELU Karamatić

 

Srijeda, 8. 5., sv. Urlika Nisch

7:00 Za †RANKA Mlikotu

17:30 Svibanjska pobožnost

18:00 Za ††MARU i ZDRAVKA Curić te JOZU Rajiča

 

Četvrtak, 9. 5. Uzašašće Gospodinovo

Dan župne duhovne obnove

7:00 Za †NADU Čoko

17:30 Euharistijsko klanjanje za obitelj i prilika za ispovijed te na Misi propovijed

18:00 Za ††NEĐU (m), NIKU, MIŠKA i IVICU Mrvalj

18:30 Predavanje za bračne parove: Obitelj zajednica života i ljubavi

 

Petak, 10. 5., bl. Ivan Merz

17:30  Svibanjska pobožnost

18:00 Za †VINKA Krešića (1.oblj.)

19:00 Zlatni  pir  Davora Oršulića i Jadranke r. Antonini – Misa u Doljanima

 

Subota, 11. 5. 2024.

17:30 Jubilejska krunica – svib. pobožnost

18:00 Za †MARU Maslać i ostale †† iz obitelji te MARU Rodin

19:00 Misa za katoličke samce – Doljani

 

Nedjelja, 12. 5. 2024., 7. USKRSNA N.     

8:00 Za †MILKU Matuško

9:30 Za ††ILIJU i STANU Žilić – Sjekose

11:00 Nema Mise ovdje – Hodočašće  Kraljici Mira u Hrasno

 

Ponedjeljak, 13. 5. 2024.

7:00 Za ††LUCU, RADU, VIDOJA i DRAGANA te VIDAKA i RUŽU Bulum

17:30 Svibanjska pobožnost

18:00 Za †IVANA Blaževića

 

Utorak, 14. 5., sv. Matija, apostol

7:00 Za ††VIDOJA Menala i ostale †† iz obitelji

17:30 Svibanjska pobožnost

18:00 Za ††ZVONIMIRA i ZORU Čamo te TOMISLAVA Jurkovića

 

Srijeda, 15. 5. sv. Izidor Madridski

17:30 Svibanjska pobožnost

18:00 Za †ANDRIJU Raiča (1. oblj.)

 

Četvrtak, 16. 5., sv. Ivan Nepomuk

17:30 Klanjanje  za duhovna zvanja

18:00 Za ††JANJU, ŽARKA i BOŽU Krvavac

18:30 Večer Božje Riječi (VBR)

 

Petak, 17. 5., sv. Paškal Bajlonski

7:00 Za †ILIJU Njavru

17:30 Svibanjska pobožnost

18:00 Vjenčanje: Branimir Jelčić i Veronika Šutalo

 

Subota, 18. 5. 2024.

17:30 h Jubilejska krunica – svib. pob.

18:00 Za ††NIKU i MARU Škegro te JOZU i JANJU Rajič

 

Nedjelja, 19. 5., DUHOVI – NEDJELJA PEDESETNICE

8:00 Za ††ZDRAVKA, MIRKA, JURKU i VLADU Dugandžić

9:30 Za ††FABIJANA, KATU i PERU Kolovrat – Doljani

11:00 Misa za obitelji naše župe

NAŠI MLADI NA SUSRETU HRVATSKE KATOLIČKE MLADEŽI U GOSPIĆU

            Na dvanaestom nacionalnom susretu hrvatske katoličke mladeži u Gospiću, jučer, u subotu, 4. 5. 20024. bilo je i naših trideset cura i momaka koje je vodio naš župni vikar don Ivan Aničić. Susret se pripremao i održavao pod geslom: ‘Raduj se za svoje mladosti’ (usp. Prop 11,9). Naši mladi hodočastili su zajedno s mladima iz Gabela Polja, u jednom autobusu, zajedno ih je bilo 54.

Naši mladi da bi hodočastili na ovaj susret pripremali su se s pet kateheza: tri im je kateheze održao u našoj župi don Ivan, župni vikar, a dvije kateheze imali su na međužupnom susretu u Čeljevu na kojima im je kateheze održao don Zvonimir Rezo, župni vikar župe Centar-Zalik u Mostaru.

Na zadnjem susretu u Čeljevu gdje je bilo više od 150 mladih iz 10 župa (uglavnom onih koji idu na susret u Gospić) podijeljeno je svakoj župi po trideset majica s logom našega pokreta mladih koji se zove “Evo nas”, a koje su nam darovala dvojica dobročinitelja: gospodin Željko Obradović i Pero Previšić, koji je majice i izradio.

Zašto smo za ovaj pokret mladih izabrali naziv “Evo nas”? Zato što je odaziv proroka na Božji poziv u SZ bio: “Evo me”. Budući da naši mladi po svome krštenju sudjeluju na proročkom poslanju Isusa Krista u Crkvi i u svijetu, stavili smo ovaj proročki odaziv u množini, odaziv koji oni jednodušno prihvaćaju i objedinjuju u svome Pokretu: “Evo nas”!

Ovaj naš logo (simbol uskrsloga Krista i “Evo nas”) dobro pristaje uz geslo mladih ovoga susreta u Gospiću: ‘Raduj se za svoje mladosti’ (usp. Prop 11,9), jer se u našem logu nalazi lik uskrsloga Krista koji poziva mlade za svoje apostole, a oni se sa svojim “Evo nas” zdušno odazivlju. U dosadašnjim katehezama naše mlade poučavali smo da je u Kristu jedina punina života i radosti.

U listopadu 2023. otpočeli smo s okupljanjima naših mladi na desetak župa. Želimo ih na vrijeme uputiti na puninu života koju Krist jedini može dati. Tu svoju puninu života mogu ostvariti u svojemu budućem zvanju i poslanju: braku i obitelji. Stoga su ova okupljanja ponajviše usmjerena tome cilju kao dalja priprava za njihovo buduće zajedništvo u braku i obitelji.

Papa Franjo posebno naglašava ovu daljnju pripravu za brak i obitelj jer nekoliko pouka prije samog vjenčanja (zaručnički tečajevi) ni izbliza nisu dovoljni da bi mlade mogli ozbiljno pripremiti za njihovo buduće zvanje.

            I na kraju: Hvala Bogu da imamo ovakvu mladež, usprkos svim okolnim moralnim nedaćama.                                                                                                                                        don Krešo

Susret: “BEZGRANIČNA LJUBAV”

            Kao povjerenik za pastoral obitelji u našim hercegovačkim biskupijama, smatram da je jedan od većih problema obiteljskog pastorala, a ujedno i jedna od njegovih važnijih zadaća, skrb za neoženjene i neudate osobe koje žive samačkim načinom života, a nemaju objektivnih zapreka za sklapanje ženidbe. Stoga se radujem najavljenom susretu “Bezgranična ljubav” koju, uz suradnju  naše župe, organizira bračni par Drina i Emil Brajković koji su članovi udruge “katSus”. Njihovo pismo i poziv župnicima (uz mala skraćenja), donosim na ovoj stranici. Kako bi bilo lijepo kada bi se naši samci i naše okruženje oslobodilo predrasuda i ovo okupljanje u našoj župi shvatili kao milosnu prigodu kojom bi mogli promijeniti svoj život, kao što su ga na ovakvim susretima promijenili i ovaj bračni par koji ovaj susret organizira. Uz ovu prigodu molim se Gospodinu da bračno usmjeri sve naše samce.                                                                                                                                                                        don Krešo

“Dragi naši pastiri, župnici, svećenici, redovnici i redovnice:  – hvaljen Isus i Marija i blagoslovljeni vam ovi uskrsni dani.

Vjerujemo da ste i sami primijetili kako se u našim župama sve više katoličkih samaca, odnosno osoba srednjih godina koje, iako za tim čeznu, još nisu ostvarili katolički brak.

Zbog toga vam želimo predstaviti našu inicijativu koju ostvarujemo kroz platformu katSus.org. Osnovala ju je dr. sc. Gudrun Kugler u Austriji prije gotovo 20 godina, djeluje u Hrvatskoj od 2014. godine a od Stepinčeva ove godine proširila i na Bosnu i Hercegovinu. Glavna je misija – olakšati povezivanje i upoznavanje katolika koji su se opredijelili za bračni poziv, koji dijele vjeru i moralne vrijednosti.

Susret se organizira u suradnji sa župom Dračevo, a održat će se 11. i 12. svibnja 22024. Susret započinje u prošteništu Male Gospe u Doljanima (filijalna crkva župe Dračevo, uz samu granicu RH/BiH), u subotu, 11. svibnja 2024., u 10:00 h. – upoznavanje, druženje i predavanje na temu: Upoznaj Ljubav. Duhovnik susreta i predavač je fra Željko Klarić, povjerenik za Pastoral obitelji Šibenske biskupije. Poslije toga susret se nastavlja u prekrasnom parku prirode Hutovo Blato. Drugi dan susreta nastavlja se u svetištu Kraljice Mira u Hrasnu, gdje će sv. Misa biti u 11:00 h.

Susret je namijenjen osobama od 27-50 godina koje žele sklopiti katolički brak. Više informacija o ovom susretu i kako se treba prijaviti pogledajte ovdje: https://www.katsus.org/ct/index.php?id=5&date=vHBX5Yqt , a prijavnica je ovdje https://forms.gle/9akZTmapnhXH1kdH8

Preporučamo da posjetite stranicu https://www.katsus.org/ gdje je više informacija o izletu, ali i o online upoznavanju katolika samaca. Kako smo se i mi sami upoznali na ovoj platformi, prihvatili smo ovo poslanje i želimo ponuditi što više sadržaja za katolike samce u BiH…

Kontakt: 063-11-99-23; whap: 00-385-91-570-8604

https://www.katsus.org/katsusorg/public-subpages/footer-menu/kontakt

Srdačan pozdrav od: Drine i Emila Brajković, Administratori katSus.org za Bosnu i Hercegovinu.”

(Pogledajte program ovog događaja i na našoj župnoj stranici pod rubrikom “Obavijesti”.)