ŽUPNI OGLASI ZA CVJETNICU I USKRS 2024.

ZAVRŠETAK ŽUPNOG VJERONAUKA

U subotu, 16. 3. završili smo sa župnim vjeronaukom, počinjemo ponovno u subotu, 13. 4. 2024. po starom rasporedu. Samo za Prvopričesnike i Krizmanike imali smo vjeronauk i jučer, 23. 3. 2024. radi skore Pričesti i Krizme.

CVJETNICA

Danas je Cvjetnica ili Nedjelja Muke Gospodnje. S ovom nedjeljom počinje Veliki Tjedan kojemu je svrha štovanje Kristove muke počevši od njegova mesijanskog ulaska u Jeruzalem. Prije pučke Mise u 11:00 h bit će procesija oko župne crkve ako nam dopuste vremenske prilike.

VELIKI ČETVRTAK

Na Veliki četvrtak, Misom večere Gospodnje u 18:00 h započinje vazmeno trodnevlje. Na Veliki četvrtak Isus je ustanovio dva sakramenta: Euharistiju i sveti red.

VELIKI PETAK

Obredi Velikoga petka započinju u 15:00 h. A sastoje se od: navještaja muke, ljubljenje križa i obreda Pričesti.

VELIKA SUBOTA: MISA BDIJENJA

Obredi Velike subote započinju Službom svjetla i vazmenim hvalospjevom u 20:00.

PREDAVANJE ZA OBITELJ

U ponedjeljak, 11. 3. 2023. u 18:30 h predavanje za bračne parove održao je fra Željko Klarić povjerenik za obitelj u Šibenskoj biskupiji. Tema predavanja bila je: Teologija doma. Bilo je oko tridesetak sudionika.

SRETAN USKRS

Sretan Uskrs svim župljanima od don Kreše i don Ivana. Aleluja.

PROSLAVA SVETKOVINE SV. JOSIPA

Prvi dan trodnevnice u čast sv. Josipu u crkvi u doljanskom groblju predvodio je don Krešo, a druga dva dana don Ivan Aničić, župni vikar. Misu svetkovine, 19. 3. 2024. u 9:30 h predvodio je župnik don Krešo koji je propovijedao o Josipovim krepostima: vjeri, šutljivosti, poslušnosti, poniznosti i otvorenosti Božjim planovima. Na kraju Mise don Krešo je obavio blagoslov očeva. 

UREĐIVANJE CRKVE

Subota, 30. 3., (Dračevo): Ivica (Nikola) Bulum, Anica (Markova) Bulum, Frano (Kuzman) Bulum, Draežnko (Jozo) Maslać.

Subota, 6. 4., (Dračevo): Tomislav (Pavo) Bulum, Ivan (Nikola) Bunoza, Dominik (Andrija) Bunoza, Niko (Andrija) Bunoza.

 

NAŠI POKOJNI

– U srijedu, 13. 3. 2024. preminuo je Ivan Jurković. Rodio se u Metkoviću, 26. 9. 1959. Pokopan je u groblju Višići, 15. 3. 2024. Misu zadušnicu i sprovodne obrede predvodio je don Krešo Puljić, župnik.

– U srijedu, 20. 3. 2024. preminula je Magdalena Krvavac (udova Marka). Rodila se 27. 5. 1939. Pokopana je na groblju Dračevo, u četvrtak, 21. 3. 2024. Misu i sprovodne obrede vodio je don Ivan Aničić, župni vikar.

 

NAŠI DAROVATELJI

Za crkvu (KM): Mila Barbarić 100, Zora Palameta 70, Mario Matić 50, Petar Njavro 50, Stanko Njavro 100, Martin Njavro 50, Josip Njavro 50, Ivan Mrvalj 100, Jordan Cvitanović 100, Ilija Mrvalj 100, N.R. 50, Ivan Menalo 100, Drago Dramac 100, Veronika Krešić 100, Dragica Tomić 100.

Za crkvu (€): Milenko Čović 85, Blagica Maslać 50, Vlatko Glavaš 20, Anto Mlikota 25, Obitelj Dragana Rajiča (+Joze) 50.

Za redovinu (KM): Ivanka Maslać 50, Mario Matić 50, Petar Njavro 50, Stanko Njavro 100, Martin Njavro 50, Josip Njavro 50, Ivan Mrvalj 100, Ilija Mrvalj 50, Ivan Menalo 60, Drago Drama 50, Veronika Krešić 100, Dragica Tomić 50, Obitelj Dragana Rajiča (+Joze) 100.

Za redovinu (): Blagica Maslać 50, Ivan Ilić 50, Vlatko Glavaš 20, Anto Mlikota 25.

Za Župni caritas (KM): Obitelj Stanislava Matića 20, Marija Matić 20, N.N. 100, Dinka Raič 20, Boža Krešić 10, Vesna Žilić 10, Anica Kolovrat 10, Nevenka Šutalo100, Ilija Mrvalj 50, N.N. 60.

PRVOPRIČESNICI 2023/24.

Istina:       LEON MIŠIĆ

                   MARIJA RAJIČ

                   MATEA KRVAVAC

Život:       TOMA OBAD

                   SANDRO FALAK

Svetost: IVANA KARAMATIĆ

                   ANA PRNJIĆ

Milost:   SEBASTIJAN BULUM

                    ANTE MRVALJ

Pravda:   MARIJA MENALO

                   MARKO STOJIĆ

Ljubav:  IVANA LIMOV

                   PETRA MASLAĆ

Mir:        LORA CVITANOVIĆ

                   ROKO CVITANOVIĆ

                Proslava Prve Pričesti u našoj župi bit će na Bijelu nedjelju, 7. 4. 2024. u 11:00 h. Ove godine imamo 15 Prvopričesnika. Svi će Prvopričesnici dobiti uokvirenu i personaliziranu uspomenu za svoju Prvu Pričest. Navedeni pod pojmovima  koji označuju Kraljevstvo Božje: istina, život, svetost, milost, pravda, ljubav i mir. Sve ove naše Prvopričesnike prikazali smo Bogu i predstavili ih našoj župnoj zajednici kao kandidate za Prvu Pričest na svetkovinu Krista Kralja, 26. 11. 2023.

 

VJERONAUK ZA PRVOPRIČESNIKE

Uskrsni utorak, 2. 4. 2024. u 9:00 h: proba ispovijedanja i primanja hostije te učenje pjesama koje ćemo pjevati na proslavi Prve Pričesti.

Uskrsna srijeda, 3. 4. 2024. u 9:00 h: pojedinačna proba ispovijedanja i primanja neposvećene hostije te proba pjevanja.

TRODNEVNICA ZA PRVOPRIČESNIKE I RODITELJE

                Uskrsni četvrtak, 4. 4. 2024.:

17:30 Euharistijsko klanjanje ne kojem Prvopričesnici mole svoje molitve.

18:00 Misa i propovijed o sakramentu krštenja.

18:30 kratka proba za Prvopričesnike.

                Uskrsni petak, 5. 4. 2024.:

17:30 Roditelji mole krunicu za svoje Prvopričesnike

18:00 Misa i propovijed o sakramentu ispovijedi.

18:30 kratka proba za Prvopričesnike.

                Uskrsna subota, 6. 4. 2024.:

17:30 Ispovijed za Prvopričesnike i njihove roditelje

10:00 Misa i propovijed o sakramentu Euharistije

 

RASPORED MISA

Nedjelja, 24. 3., Nedjelja Muke Gospodnje – Cvjetnica; blagoslov maslinovih grančica

8:00 Za ††PERU i JANJU, BOŠKA i ANĐU Brajković te ostale ††

11:00 Misa za narod i procesija, ako dopuste vremenske prilike

Ponedjeljak, 25. 3. 2024.

7:00 Za ††GRGU i JANJU Vekić te ostale †† iz obitelji

Utorak, 26. 3. 2024.

7:00 Za ††FRANU  i MILU(ž) Jurica

Srijeda, 27. 3. 2024.

7:00 Za ††NIKOLU, ĐURU i MATIJU Udženija

Četvrtak, 28. 3., Veliki četvrtak

18:00 Misa večere Gospodnje – Početak Vazmenog trodnevlja

Petak, 29. 3., Veliki petak Muke Gospodinove – post i nemrs

15:00  Obredi Velikoga petka – nema Mise

Subota, 30. 3., Velika subota

20:00 Misa bdijenja

 

Nedjelja, 31. 3. 2024., NEDJELJA USKRSNUĆA GOSPODNJEG                 

8:00 Za ††ILIJU Cvitanovića, njegove roditelje, braću i sestre

11:00 Misa za narod

 Ponedjeljak, 1. 4., Uskrsni ponedjeljak

8:00 Za †ANDRIJANU (Drinu) Mišić

9:30 Misa u Doljanima

11:00 Misa u župnoj crkvi

Utorak, 2. 4., Uskrsni utorak

7:00 Misa na župnu nakanu

Srijeda, 3. 4. 2024., Uskrsna srijeda

7:00 Za ††MIŠKA i KATU Krešić, PETRA Vuletića te CVIJETU i BOŽICU Ivanković

Četvrtak, 4. 4. 2024., Uskrsni četvrtak

Trodnevnica za Prvu Pričest:

17:30 Klanjanje  s Prvopričesnicima

18:00 Za ††KLEMU, JOZU, STANU, MILANA i NIKU (m) Jurica

Petak, 5. 4. 2024., Prvi petak

Trodnevnica za Prvu Pričest:

17:30 Krunicu mole roditelji Prvopričesnika za svoju djecu

18:00 Za ††VLADU i RUŽU te PERU i MARU Ćorić

Subota, 6. 4. 2024., Uskrsna subota

17:30 Ispovijed za Prvopričesnike i njihove roditelje

17:30 h Jubilejska župna krunica

18:00 Za ††DRAGICU, ILIJU i NIKOLU Krešić te ostale †† iz obitelji

 Nedjelja, 7. 4., 2. uskrnsa n.,  Bijela nedjelja – Nedj. Božanskoga Milosrđa

8:00 Za ††ŽARKA i RUŽU, FINKU i MATU Brajković  te ostale ††

11:00 Proslava Prve Pričesti u našoj župi

 

Uskrsna poslanica biskupa Bosne i Hercegovine

KRIST USKRSNU OD MRTVIH, PRVINA USNULIH

Draga braćo i sestre!

            Svaki put iznova u povodu svetkovine Uskrsa, radi jačanja naše vjere u život koji neće imati kraja, potrebno je ponoviti i, radi svjedočenja naše radosti svim drugim ljudima, korisno je podsjetiti na crkveni nauk prema kojemu: „Isusovo uskrsnuće najviša je istina naše vjere u Krista te je, kao središnja istina vjerovana i življena u prvoj kršćanskoj zajednici, prenesena kao temeljna predaja, utvrđena spisima Novoga zavjeta, propovijedana kao bitni dio vazmenog otajstva zajedno s križem“ (Katekizam Katoličke Crkve, 638).

Isusovo uskrsnuće je, duboko to vjerujemo, prvo u dugom nizu pobjeda nad smrću jer nakon njega, što također s nadom vjerujemo, uslijedit će uskrsnuće drugih ljudi koji su usnuli snom mira. Stoga, vođeni vjerom u Isusovo uskrsnuće i hranjeni nadom u svoj vječni život, kršćanski vjernici radosno navješćuju: „Krist uskrsnu od mrtvih, prvina usnulih! (…) Jer kao što u Adamu svi umiru, tako će i u Kristu svi biti oživljeni. Ali svatko u svom redu: prvina Krist, a zatim koji su Kristovi, o njegovu dolasku“ (1 Kor 15,20-23). Odnosno, kao što kaže stari kršćanski pjesnik: „Krist uskrsnu od mrtvih, smrću satre smrt, onima u grobovima život darova.“

Isusovo uskrsnuće je, dakle, događaj u kojemu je nadvladana smrt te je po tom događaju trajan život darovan u obliku ponude i mogućnosti svakomu, jer svaki čovjek je već ili će tek biti u nekom grobu.

Isus usta slavni! Smrću smrt on svlada. Zato teška žalost minu! Dan je i vrijeme sad veselja, jer dan je Spasitelja! Otada teče dan i vrijeme našega spasenja, kao dio povijesti spasenja cijeloga svijeta koja se od onoga dana događa na Isusov način.

Vođen radosnom nadom u vlastito uskrsnuće, kršćanski vjernik kliče: „Dan je sad veselja!“ jer svetkovinu Uskrsa proslavlja također kao „prvinu usnulih“, kao prvu pobjedu nad smrću. Odnosno proslavlja ga i kao početak svoje pobjede nad smrću i najavu svoga praznoga groba nad kojim će se, osobito onima koji to ne shvaćaju, slično kao u slučaju Isusova praznoga groba, moći kazati: „Zašto tražite živoga među mrtvima? Nije ovdje, nego uskrsnu!“ (Lk 24, 5-6).

Kao što se uskrsnuće tijela događa prekidom svake veze s ropstvom u tami njegova groba, tako se oživljavanje i preobražaj čovjekova duha događa izlaskom iz sljepoće u grijehu i prekidom svake veze sa sužanjstvom u mraku zla. Taj duhovni izlazak i prekid je, ustvari, pretpostavka slobode i čovjekova uskrsnuća za bolji život na zemlji i potom za život vječni. Taj čovjekov izlazak iz duhovne sljepoće i sužanjstva te njegov prelazak u stanje blagoslova i milosti Gospodnje također je smisao Isusova poslanja. Jer on je za sebe kazao, da ga je Duh Gospodnji poslao na ovaj svijet i među ljude s nakanom „proglasiti sužnjima oslobođenje, vid slijepima, na slobodu pustiti potlačene“ (Lk 4,18). Prema tomu, Uskrs se može slaviti na pravi način samo ako se želi napustiti grijeh, odnosno svaki oblik hladne tame duhovnoga groba. To jest, ako se nastoji izaći iz stanja duhovne zamrlosti i trajati u pravom životu koji je sloboda od zla i pristajanje uz dobro.

Svim svećenicima, redovnicima, redovnicama i ostalim Kristovim vjernicima u našim biskupijama, želimo sretne i blagoslovljene uskrsne blagdane sa željom da se raduju Isusovu uskrsnuću te da, s nadom u svoje uskrsnuće i život vječni u duhovnoj slobodi, uvijek grade bratske osjećaje i prijateljstvo sa svim ljudima i jačaju crkveno zajedništvo čiji izraz želi biti i ova naša zajednička uskrsna poslanica koju, duboko zahvalni Duhu Božjemu za taj poticaj, prvi put objavljujemo u ovom obliku.

            Mons. Tomo Vukšić, nadbiskup i metropolita vrhbosanski; Mons. Petar Palić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski;  Mons. Željko Majić,biskup banjolučki i Mons. Marko Semren,pomoćni biskup banjolučki